Znáte to – neštěstí nechodí po horách…

Téměř s jistotou (bohužel) se skoro každému v nás v životě přihodí něco, s čím nepočítáme a co nám může naši finanční situaci hodně zkomplikovat. Co dělat, abyste dopady co nejvíce zmírnili?

Rezervy

A zase ty rezervy….. já vím, že se opakuju, ale bez rezerv se vážně těžko žije a jakákoliv nečekaná událost vás rozhodí nejen psychicky ale i finančně. V případě, že máte kam sáhnout, můžou být alespoň ty finanční následky trochu menší.

Výše rezerv se hodně podceňuje. Schválně – vezměte si tužku a papír a spočítejte si, kolik měsíců byste vydrželi bez vašeho pravidelného příjmu. Kdybyste ode dneška z jakéhokoliv důvodu nevydělali ani korunu… K jakému číslu jste dospěli? Je to alespoň pětka nebo šestka? Tak to gratuluju! Většina lidí skončí u jedničky nebo u dvojky.

Životní pojištění

Já vím, že na to nechcete ani pomyslet a nechci vás ničím strašit, ale fakt se to v životě stává… A většinou když to vůbec nečekáme. A proto se určitě hodí i životní nebo úrazové pojištění. Když ho budete vybírat, pohlídejte si svého finančního poradce nebo pojišťovnu, aby bylo pouze rizikové a nemělo k tomu i investiční složku. Zvlášť finanční poradci ho mají hodně rádi protože za něj mají vysokou provizi, takže pozor!

Nemá smysl tyto dvě věci kombinovat, protože za investiční spoření v životním pojištění zaplatíte zbytečně vysoké částky a výnosy budou minimální. Na spoření a investování jsou určené jiné produkty – stavební spoření, doplňkové penzijní připojištění nebo investice do podílových fondů, akcií, nemovitostí a spousta jiných.

Co všechno pojistit a na jaké částky?

Invalidita

Pokud budete sjednávat, chtějte pojištění minimálně ve výši trojnásobku vašich ročních příjmů.

A jen pro zajímavost – pod pojmem invalidita se nám obvykle vybaví někdo upoutaný na invalidní vozík v důsledku úrazu. Ale podle statistik je drtivá většina invalidních důchodů přiznávána z důvodu poškození či onemocnění pohybového aparátu a z důvodu onemocnění duševní nemocí, kterých stále přibývá.

Smrt

O tomhle se špatně mluví i píše, ale pro případ smrti bychom se měli pojistit také zhruba na 2-3 roční příjmy.

Pracovní neschopnost

I podnikatelé si můžou pojistit svůj příjem v případě, že budou nemocní a nebudou pracovat. Je na vás jakou částku denního odškodného zvolíte. Mělo by to být alespoň několik stokorun.

Trvalé následky úrazu

Ty bychom si pojistit určitě měli, protože nás mohou výrazně omezovat v naší výdělečné činnosti. Navíc nám přibudou náklady na léčbu, rehabilitace apod. Postačující částka bývá někde mezi 1-1,5násobkem našich celkových ročních příjmů.

Léčení úrazu

Pokud máme dobře nastavené výše uvedené riziko ztráty příjmů pro pracovní neschopnost, není nutné ještě zvlášť připojišťovat denní odškodné v případě úrazu. Pokud si ho však chcete připojistit, částka by měla být stejná nebo o něco nižší než v případě pracovní neschopnosti.

Hospitalizace

Opět denní dávka odškodného při hospitalizaci. Záleží na nás, zda si toto připojištění sjednáme. Pokud ano, jeho výše by měla být obdobná jako při léčení úrazu.

Závažná onemocnění

Pro náš klid v duši a pokud nám ještě zbývají v měsíčním rozpočtu volné finanční prostředky, můžeme uzavřít i toto pojištění, které je však poměrně drahé. Zpravidla postačí pojistit se na výši jednoho ročního příjmu.

Hlavní rizika, na která se určitě je nutné pojistit jsou tři, a to invalidita, smrt úrazem i nemocí a pracovní neschopnost – také úrazem a nemocí. Zbývající čtyři – trvalé následky úrazu, léčení úrazu, hospitalizace a závažná onemocnění jsou jen připojištěními, jejichž sjednání není nezbytně nutné.

Přeji vám, abyste sjednané pojištění nemuseli nikdy využít a sloužilo vám jen pro klidný noční spánek a vědomí, že jste zajištění pro případ „kdyby něco“.

Pokud chcete dostávat užitečné tipy a inspiraci jak spravovat svoje podnikatelské finance, zanechte mi  tady e-mail