Zkroťte své výdaje I. – potraviny a oblečení

Výdaje a jejich struktura ze značné části odrážejí naše hodnotové postoje a životní styl. Někdo je ochoten vydat vysoké částky za bydlení nebo dovolenou, ale na jídle nebo oblečení se snaží ušetřit. Nedá se říci, co je dobře a co je špatně, ale vždycky je třeba vědět, co je pro nás důležité a za co jsme ochotni utrácet právě my.

Nicméně existuje nějaké obecné pravidlo, podle kterého bychom měli rozdělovat naše příjmy:

70 % = běžné výdaje

15 % = rezervy pro případy nouze (nejdříve tvoříme krátkodobé, pak dlouhodobé)

15 % = zdroje pro vytváření pasívního příjmu do budoucna (majetek, investice, vzdělání…)

Výdaje na potraviny

Výdaje na potraviny doporučuji rozdělit na jídlo domajídlo mimo domov. Výdaje na stravování jsou zpravidla jednou z nejvyšších výdajových položek, a tak se na ní dá hodně ušetřit. Snažte se co nejvíce stravovat doma a nosit si jídlo na oběd s sebou do zaměstnání. Tahle varianta je náročnější na čas, ale peníze nám ušetří. 

Druhý přístup, kdy se stravujeme převážně mimo domov, nám zase ušetří čas, ale na naše finance je náročnější.

Je jen na nás, který přístup zvolíme, zda „čas jsou peníze“, nebo ušetřit a vědět, co přesně jídlo obsahuje, protože jsme si ho sami uvařili.

Výdaje na oblečení a obuv

I ve výdajích na oblečení a obuv se naše hodnotové postoje a životní styl odráží velmi výrazně. Je na každém z nás, jakou důležitost v žebříčku hodnot dá svému zevnějšku. Pravda je, že „šaty dělají člověka“, ať si o tom myslíme, co chceme. Oblečení také hodně úzce souvisí s naším sebevědomím a sebehodnotou.

Kdo nevěří, ať to vyzkouší a všímá si toho, jak se v každém oblečení cítí a sám sebe vnímá. A taky jak ho vnímají ostatní. Není pravda, že každý drahý kus oblečení nebo obuvi je kvalitní a naopak. Cena někdy nebývá úplně přesným vodítkem, takže srovnávejte, rozhlížejte se a porovnávejte, kde se dá koupit oblečení a obuv levněji, aniž byste museli slevit na jeho kvalitě.

TIP PRO VÁS

Nakupujte pouze v různých slevách a výprodejích, také některé secondhandy jsou specializované pouze na nové nenošené oblečení, které tak můžete koupit výrazně levněji a přitom ušetřit. Hodně obchodů nabízí prakticky neustále nějaké akční nabídky nebo sezónní slevy.

V každém případě všechny svoje výdaje na potraviny i oblečení a obuv evidujte ve finančním plánu. Stanovte si měsíční limit na každou z položek a tu nepřekračujte.

Pokud chcete dostávat užitečné tipy a inspiraci jak spravovat svoje podnikatelské finance, zanechte mi  tady e-mail