Víte, že v Berlíně jsou nižší nájmy než v Praze? Zkroťte své výdaje II. – bydlení a domácnost

Taky jsem byla v šoku, když jsem se to dočetla na internetu. Bohužel příjmy v Německu jsou téměř třikrát vyšší než u nás. Čím to je a proč to tak, je na dlouhou diskusi a těžko na tom asi něco změníme.

Pokud se nechcete rovnou přestěhovat do Německa, mám pro vás tři tipy, jak neutratit za bydlení celou výplatu.

1. Jak ušetřit za energie

Udělejte si čas a na srovnávačích na internetu si zkontrolujte, jestli je váš dodavatel pro vás ten nejvýhodnější a jeho dodávky nejlevnější. U elektřiny doporučuji srovnávač http://kalkulator.eru.cz/, kde si zdarma porovnáte svoje platby za elektřinu se všemi dostupnými dodavateli v daném místě. Pro elektřinu i plyn pak dobře funguje https://kalkulator.tzb-info.cz/

Udělejte to vždy minimálně jednou za rok, vždy když vám přijde vyúčtování. Překontrolujte ho a kontaktujte dodavatele s dotazem, zda je možná nějaká sleva např. za věrnost apod. Pokud mu řeknete, že zvažujete přechod k jinému dodavateli, s nejvyšší pravděpodobností si vás bude chtít udržet a nějakou slevu vám rovnou nabídne.

Dejte si pozor na bezhlavé ukončování smluv bez důkladného prostudování podmínek, které jste si vzájemně se stávajícím dodavatelem ve smlouvě odsouhlasili. Zpravidla budete mít nějakou výpovědní dobu, kterou budete muset dodržet, případně smluvně stanovené sankce za předčasné ukončení smlouvy.

2. Jak ušetřit při koupi či prodeji nemovitosti

Nemovitost obvykle prodáváme maximálně několikrát za život a vždy je to velká finanční transakce spojená s velkými náklady. Ušetřit na ní můžete hlavně tak, že si nemovitost budete prodávat nebo kupovat sami.

Není to tak složité, jak to vypadá, samozřejmostí je ale právník, který se v problematice vyzná a je schopen vám v kupní smlouvě ošetřit všechna vaše rizika. A určitě vás nebude stát tolik jako odměna realitnímu makléři. Ta se pohybuje někde mezi 3 a 5 procenty z kupní ceny nemovitosti.

O tom, že úroveň realitních kanceláří je různá (spíš horší než lepší) se všeobecně ví, takže pokud se pro ni rozhodnete, doporučuji velkou opatrnost a důkladně si jak realitní kancelář, tak konkrétního makléře prověřte.

Nejznámější webový portál, kde se prodávají nemovitosti bez služeb realitní kanceláře je  www.bezrealitky.cz. Na internetu taky najdete dostatek bezplatných informací o tom, jak připravit byt nebo dům k prodeji, což zvládnete při troše úsilí určitě sami. Hledejte pod slovy „home staging“.

3. Jak ušetřit za bytové vybavení

Nejlepší je – a hodně lidí už to tak dělá – si  osobně prohlédnout zboží v kamenném obchodě a koupit ho pak v internetovém e-shopu, kde je jeho cena většinou výrazně nižší. Můžete tím ušetřit stovky nebo i tisíce korun podle typu zboží.

A nezapomeňte, že při nákupu mimo provozovnu máte ze zákona nárok na odstoupení od smlouvy do 14 dnů od zakoupení zboží bez uvedení jakéhokoliv důvodu. A vždycky se pokuste s prodejcem vyjednat nějakou slevu. Budete překvapeni, jaké možnosti se nabízejí, i když o nich prodejce veřejně neinformuje.

Chcete další tipy z oblasti finančního plánování? Mít svoje finance a tím i svůj život pod kontrolou?

Přidejte se k nám do skupiny na facebooku Finanční koučink zde:

https://www.facebook.com/groups/financnikoucink/

Pokud chcete dostávat užitečné tipy a inspiraci jak spravovat svoje podnikatelské finance, zanechte mi  tady e-mail