Víte jaký je rozdíl mezi finančním poradcem a finančním koučem?

A kdo to ten finanční kouč vlastně je?

Povědomí o tom, že existují nějací finanční poradci má většina lidí. A většina lidí je taky moc ráda nemá. Proč? Protože v minulosti třeba nějakému „poradci“ naletěli a stálo je to nějakou tu stovku či tisícovku navíc. Nebo je stále někdo po telefonu nebo e-mailu obtěžuje nabízením různých finančních služeb a produktů.

Z toho tedy vyplývá, že finanční poradce primárně neradí, ale hlavně zprostředkovává finanční produkty všech finančních institucí, které na trhu jsou. Může být specializovaný jen na jeden typ služeb, třeba jen na úvěry nebo pojištění. Ale může poskytovat celé spektrum finančních produktů, takže i spoření a investice.

Bohužel profese, která je v ostatních civilizovaných zemích poměrně dost vážená a ceněná, je u nás zatracovaná a značně neoblíbená. Snad se to někdy v budoucnu podaří změnit. Možná už jen proto, že dnes musí složit každý finanční poradce poměrně náročné odborné zkoušky a mít na svou práci licenci České národní banky. To hodně lidí, kteří by chtěli v tomto oboru dělat jen kvůli snadnému výdělku, odradí.

A co tedy ten finanční koučfinanční koučink?

Pokud by finanční poradce dělal to, co má ve své „náplni práce“ podle názvu profese, žádný finanční kouč by potřeba nebyl. Sedl by si v klidu s Vámi, podrobně by se vás zeptal na vaše životní a pracovní plány do budoucna a pak s vámi krok za krokem naplánoval kolik peněz na to budete potřebovat a kde je máte vzít.

Tak to ale většinou nefunguje, a tak namísto finančního poradce může nastoupit finanční kouč. Ten vám nejdříve pomůže s mapováním toho, jak na tom v současné chvíli jste. Roztřídí vaše příjmy i výdaje a nastaví vám pokud možno jednoduchý a srozumitelný finanční systém, který si dokážete spravovat i bez jeho pomoci a bude vás to stát pár minut denně nebo týdně.

Bez znalosti vaší výchozí situace se totiž nikam nepohnete. Těžko začnete vytvářet rezervy na budoucnost, když nebudete přesně vědět, jaký je váš aktuální stav. A už vůbec si nemůžete dovolit se bez téhle konkrétní informace jakýmkoliv způsobem zadlužovat. To byste totiž mohli skončit hodně špatně.

Finanční kouč vám taky pomůže spočítat si cenu vaší práce, zejména když podnikáte. To bývá velkým kamenem úrazu, protože se to zásadně liší od toho, jakým způsobem je odměňován a placen zaměstnanec.

Dokáže vám taky nastavit efektivní způsob spoření na důchod, na cestu kolem světa nebo na vzdělávání dětí. To vše bez toho, aniž by vám jakýkoliv finanční produkt „prodal“.

V každém případě vám pomůže získat kontrolu nad svými penězi a tím i nad svým životem.

Pokud chcete začít, kontaktujte mě.

Pokud chcete dostávat užitečné tipy a inspiraci jak spravovat svoje podnikatelské finance, zanechte mi  tady e-mail