Co s hypotékou v případě rozvodu?

Rozvádíte se a máte hypotéku na dům nebo byt? Zajímá vás jak to bude v případě když se rozvedete? V první řadě je potřeba říci, že i tento problém má svoje řešení. Předpokládá samozřejmě to, že jste schopni se alespoň rámcově dohodnout ohledně společného majetku i dluhů, což bývá v rozvodovém období hodně náročné. Nicméně pokud se nedohodnete, vystavujete se nebezpečí obrovských finančních ztrát a dluhů do budoucna, protože hypotéka bývá obvykle tím největším dluhem, který v životě máme a také nejdlouhodobějším.

Pokud však již k rozvodu spějete a máte společný dluh v podobě hypotečního úvěru, v prvé řadě je třeba pokračovat v pravidelném splácení a co nejdříve kontaktovat banku a informovat ji o nastalé situaci. Pokud jste již dohodnuti, jakým způsobem chcete svoje závazky vůči bance řešit, zpravidla vám banka vyjde vstříc. Máte na výběr ze dvou možností:

1.      Společně zakoupenou nemovitost na hypotéku prodáte, z výtěžku prodeje zaplatíte hypoteční dluh a případný zbytek peněz si rozdělíte rovným dílem. Toto řešení je v mnoha případech nejlepší vůči všem zúčastněným stranám.

2.      Nemovitost si ponechá jeden z vás a zpravidla s ní také hypoteční dluh. S tímto řešením však musí banka souhlasit a oba dva musíte podepsat v bance dodatek k hypotečnímu úvěru, ve kterém je uvedeno, který z manželů bude nadále dluh splácet, a který je takzvaně z dluhu vyvázán.

Pokud se tímto způsobem dohodnete pouze při rozvodovém řízení formou vypořádání společného jmění manželů nebo tak případně na návrh některého z vás rozhodne soud, ještě to automaticky neznamená, že s tím souhlasí i banka. Případné rozhodnutí soudu nebo dohoda při rozvodu nestačí a banku k ničemu nezavazuje! Je to pouze ujednání mezi vámi dvěma a banka i je i nadále oprávněna – a zpravidla tak bude činit – vyžadovat splácení hypotéky i po druhém z manželů.

Pozor tedy – banka musí s tímto vyrovnáním souhlasit a udělá to pouze v případě, že ten z manželů, který by měl dále hypotéku splácet, má dostatečný příjem na to, aby tak mohl dělat sám i bez finančního přispění druhého manžela. Jedná se tedy o řešení náročnější jak na pro banku tak pro vás.

Pokud se nedohodnete a hypotéku přestanete splácet, banka velmi rychle zahájí proces vymáhání, ve kterém vám začne účtovat vysoké sankční úroky, poplatky související s náklady vynaloženými na vymáhání a vy se tak vystavujete nebezpečí, že banka zahájí se souhlasem soudu exekuční řízení a nemovitost bude prodána v následné dražbě. Toto „řešení“ je pro vás nejméně výhodné, neboť budete nuceni platit vysoké náklady na vymáhání, exekuci a také poplatky z prodlení bance.

Rozvod je určitě velmi nepříjemnou součástí života, ale pokud se k jeho zvládnutí postavíte čelem, nebudete muset řešit ještě navíc závažné finanční problémy spojené s vaším hypotečním úvěrem. 

Jestli potřebujete vědět jaké řešení bude nejlepší pro vás, ozvěte se mi, ráda vám pomůžu.

Pokud chcete dostávat užitečné tipy a inspiraci jak spravovat svoje podnikatelské finance, zanechte mi  tady e-mail